İSTATİSTİKLER

40 kategori altında, toplam 942 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 588938902 defa okunmuş ve 2231 yorum yazılmıştır.

KİŞİYE ÖZEL BİRE BİR MBA & MASTER ETKİNLİĞİ

Dünyanın en başarılı listesindeki Türk

Kategori Kategori: Diğer Haberler | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 378762 Okunma | Yazar Yazan: admin | 07 Kasım 2007 15:14:13

Dünyanın en başarılı 10 genci arasında bu sene bir de Türk var.

 Bilkent Üniversitesi Fizik ve Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç Dr. Hilmi Volkan Demir, Uluslararası Genç Girişimciler ve Liderler Federasyonu (JCI) tarafından her yıl belirlenen dünyanın en başarılı 10 genci arasına girdi.

Antalya'da devam eden JCI 62. Dünya Kongresi kapsamında “Dünyanın En Başarılı 10 Genci” yarışmasının finali yapıldı. JCI Dünya Başkanı Scott Greenlee, Anheuser Busch Sosyal Yardım Direktörü Tony Jones, Uluslararası Ticaret Odası Genel Sekreteri Guy Sebban ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan'dan oluşan uluslararası juri, 42 ülkeden 157 başvuruyu inceledi. Juri, 18-40 yaş arasındaki yarışmacılardan en başarılı 10 genci belirledi.

JCI Dünya Başkanı Scottt Greenlee, düzenlediği basın toplantısında, dünyanın en başarılı 10 genci yarışmasının ilk olarak 1983 yılında Tayvan'da düzenlenen kongrede yapıldığını söyledi.

Greenlee, “Ödül sahipleri uluslararası düzeyde yarışıyor. Geçmişte ödül alan gençler, insanlık tarihinin önemli girişimlerine imza attı” dedi.

Geçmişte ulusal düzeyde ödül alan ünlüler arasında Orson Welles, John F. Kennedy, Henry Kissinger, Elvis Presley, Jackie Chan ve Wayne Gretzky gibi isimler bulunduğunu belirten Greenlee, “Hepsi de 40 yaşına gelmeden ve ulusal çapta şöhret olmadan önce bu ödüle layık görüldüler” diye konuştu.

Greenlee, bu gençleri ödüllendirmek suretiyle, mükemmeli aramaları ve diğer insanlara hizmet etmeleri için teşvik ettiklerini belirtti.

TÜRK BİLİM ADAMININ BAŞARISI

Dünyanın en başarılı gençleri arasında Bilkent Üniversitesi'nin Fizik ile Elektrik Mühendisliği bölümlerinde öğretim üyeliği yapan 31 yaşındaki Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir de bulunuyor. Bilimsel önderlik çalışmaları dolayısıyla ödüle hak kazanan Yrd. Doç. Dr. Demir, üniversitede 20 kişilik bir araştırma ekibinin bulunduğunu söyleyerek, “Nano teknoloji üzerine yeni aygıtlar üretiyoruz. Bununla farklı problemleri çözüyoruz. Dünyanın en başarılı 10 genci arasına girdiğim için mutluyum” diye konuştu.

Nano kristal katkılı beyaz ışık letleri (Işık yayan diot) ürettiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Demir, şunları kaydetti:

“Ürettiğimiz beyaz ışığın kalitesi çok yüksek ve harcadığı enerji düşük. Halihazırda kullanılan beyaz ışığın kalitesi çok düşük. Beyazın tonlarını da değiştirebiliyoruz. Bunu dünyada ilk kez biz yaptık. Ayrıca havanın temizlenmesi çalışmaları da yürütüyoruz. Yaptığımız birçok çalışmayla bu ödüle layık görüldük, mutluyuz.”

JCI'nın ödüle layık gördüğü diğer gençler şöyle:

İnsanlığa ve gönüllü kuruluşlara yaptıkları hizmet dolayısıyla Kamboçya'dan Lo Chay, Japonya'dan Sayaka Murata ve Zimbabwe'den Betty Makoni, tıbbi yenilik ve buluşlarla Finlandiya'dan Dr. Johanna Ivaska, girişimcilikle Mali'den Malamine Kone, kişisel başarıyla Singapur'dan Glenn Lim, insan hakları, çocuklara ve dünya barışına katkıları dolayısıyla Bolivya'dan Maranon Vocai, teknik gelişmeyle Estonya'dan Tarvi Martens ve İrlanda'dan Dr. Derek Timoty O'Keeffe.


 

 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA


Anketi Doldur, Hediye Tatil Kazan