İSTATİSTİKLER

40 kategori altında, toplam 942 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 675277077 defa okunmuş ve 2231 yorum yazılmıştır.

KİŞİYE ÖZEL BİRE BİR MBA & MASTER ETKİNLİĞİ

Türk üniversiteleri, internette de sınıfta kaldı

Kategori Kategori: Bilim - Teknoloji | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 421629 Okunma | Yazar Yazan: admin | 20 Kasım 2007 20:06:18

Merkezi İspanya'da bulunan İspanya'nın kamu araştırma kuruluşu sayılan Milli Araştırma Konseyi'nin (CSIC) üniversiteler üzerinde yaptığı 'Webometrics Dünya Üniversiteler Sıralaması' sonuçları açıklandı. Türk üniversiteleri, internet performansında il

Çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren yaklaşık 13 bin üniversitenin internet siteleri taranarak hazırlanan çalışmanın Temmuz 2007 dönemi sonuçlarına göre, ilk sıralarda Standford, MIT, California, Harvard, Pennsylvania, Michigan, Cornell gibi Amerikan üniversiteleri bulunuyor.

 
Dünya üniversiteleri sıralamasında Türk üniversitelerine de yer veriliyor. Sıralama sonucuna göre, Türkiye'den ilk 400'e giren üniversite yok. Sıralamada Bilkent Üniversitesi 475., ODTÜ 482. ve Boğaziçi ise 525. sırada yer aldı. Bilkent, ODTÜ ve Boğaziçi, Türkiye üniversiteleri arasında başarılı olan ilk üç üniversite oldu. Çalışma, 2004 yılından bu yana, Milli Araştırma Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren araştırma grubuna bağlı çalışan 'Cybermetrics Lab' tarafından yürütülüyor. İspanyol araştırmacılar, geliştirdikleri Webometrics yöntemiyle dünya üniversitelerinin internet üzerindeki performanslarını ölçmeyi amaçlıyor.
 
Sıralamada, Google, Yahoo, Lieve Search ve Exalead arama motorlarındaki üniversiteye ait sayfaların sayısı, üniversite sitesine yapılan benzersiz dış bağlantıların toplam sayısı, sitede yayımlanan Adobe Acrobet (.pdf), Adobe PostScript (.ps), Microsoft Word (.doc) ve Microsoft Powerpoint (.ppt) dosyalarının toplam sayısı ve Google Scholar'da yer alan makalelerin ve akademik alana ait yayınların aldığı referansların sayısı ölçüt olarak kullanılıyor. Üniversitelerin internet sayfalarının içeriği, görselliği de inceleniyor.
 
Kurumların eğitim kalitesi ve akademik prestijlerinden ziyade üniversite seçecek öğrencilere yol göstermesi amacıyla yapılan Webometrics sıralaması, üniversite ve diğer araştırma ile ilgili kurumların web ortamında yayın yapmalarını özendirmeyi hedefliyor. Araştırmaya göre en başarılı internet performansı Kuzey Amerika üniversitelerinin. Afrika kıtasındaki üniversiteler ise son sırada. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, üniversitenin hem 'www.odtu.edu.tr' hem de 'www.metu.edu.tr' adresini kullandığını belirterek, bu araştırmanın sadece bir tek adres üzerinden yapıldığını söyledi. Akbulut, her iki adresin baz alınması halinde daha yüksek bir derece elde edeceklerini de kaydetti.
 

 

 | Puan: 9,2 / 4 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA


Anketi Doldur, Hediye Tatil Kazan