İSTATİSTİKLER

40 kategori altında, toplam 942 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 731507763 defa okunmuş ve 2231 yorum yazılmıştır.

KİŞİYE ÖZEL BİRE BİR MBA & MASTER ETKİNLİĞİ

ÖSS'de yabancı sorular

Kategori Kategori: SBS - KPSS - ALES | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 388451 Okunma | Yazar Yazan: admin | 30 Kasım 2008 23:16:46

Bu yılki sınavın 2 yıl önce mezun olan adayları zorlayabilir, eski mezunlar şoke olabilir...

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ÖSS ile ilgili büyük bir değişiklik yapılmayacağını belirterek, “Ama ufak tefek değişiklikler yapabiliriz” dedi. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan ise bu yılki sınavın 2 yıl önce mezun olan adayları zorlayabileceğini söyledi.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan, 2009-ÖSS’ye ilişkin soruları yanıtladı. 2009-ÖSS’de adayları ne gibi değişikliklerin beklediği sorusuna Özcan, “ÖSS ile ilgili bu sene maalesef vakit darlığından dolayı çok ciddi, büyük bir değişiklik yapamayacağız ama ufak değişiklikler yapabiliriz” yanıtını verdi.

Özcan, “ Bu değişiklikler için bir komisyon çalışıyor. Komisyonun çalışmaları, hazırlıkları henüz tamamlanmadı” dedi.

“Bu değişikliklerden biri katsayı mı?” sorusu üzerine Özcan, şöyle konuştu: “Öyle değil. Bütün alternatifleri önümüze getirecekler. Biz onlardan çok geniş kapsamlı bir çalışma istedik. Sadece alan, ağırlıklar değil, başka türden yapılabilecek iyileştirmeler varsa onları da Genel Kurul’un dikkatine sunmalarını istiyoruz. Genel Kurul’un da onlardan en iyisini seçmesini bekliyoruz. Henüz sunmadılar. Ama sonuna doğru geldiler.”

'ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK'
Yapılacak değişikliklerin adaylara ne zaman duyurulacağı yönündeki soruya Özcan, “Çok önemli şeyler değişmeyeceği için son dakikaya kadar bekleyebilirsiniz. Bu sene ÖSS’de ciddi bir şeyler beklememek lazım, zamanın azalması yüzünden. Ama ciddi değişiklikler yapacaksanız onu 1 yıl önceden duyurmak lazım. Köklü değişiklikler olursa ancak 2010 yılında olur. 2009’da ufak tefek değişiklikler olabilir” karşılığını verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın lise müfredatını değiştirdiğine işaret eden Özcan, ÖSS’de soruların yeni müfredat doğrultusunda hazırlanacağını kaydetti. ÖSS’de yapılacak değişikliklerle ilgili çalışan komisyonda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin de bulunduğunu belirten Özcan, komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile de görüşeceğini ifade etti.

2009-ÖSS 14 HAZİRAN’DA
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan ise 2009-ÖSS’nin 14 Haziran’da yapılmasının planlandığını, başvuruların da Şubat ayının ortalarında başlayacağını kaydetti. Lise müfredatındaki değişikliklerin 2009-ÖSS’de sorulara nasıl yansıyacağının sorulması üzerine Yarımağan, sınavda testlerin kapsamına ilişkin daha önce açıklama yaptıklarını anımsattı.

Yarımağan, şöyle konuştu: “Bizim ÖSYM olarak ana ilkemiz şu: Biz bu yıl soruları hazırlarken, bu yıl mezun olanları öncelikle dikkate alıyoruz. Bu adayların okudukları derslerle ilgili bilgileri Milli Eğitim Bakanlığından aldık. Bütün kitapları, programları aldık. Soruları buna göre hazırlıyoruz. Ama ufak tefek şeyler dışında çok köklü değişikler yok. Özetle, biz bu sene soruları hazırlarken şu anda son sınıfta olanların bu yıl, geçen yıl, 2 yıl önce, son 3 yılda okudukları derslere göre soruları hazırlıyoruz. Yani hep son sınıflara göre hazırlanır. Müfredatta değişiklik olursa örneğin 2 yıl önce mezun olan bir aday okumadığı bir dersten sorularla karşılaşabilir. Çünkü bu sene son sınıfta olanlar okumuşlardır onu. Yani ders düzeyinde olmasa bile konu düzeyinde değişiklikler olabilir.”

ESKİ ADAYLAR BİRAZ DEZAVANTAJLI “Bu durumda eski adaylar dezavantajlı durumdalar mı?” sorusuna Yarımağan, “Biraz dezavantajlı olabilirler” dedi. Psikoloji sorularına ilişkin eleştirilerde bulunulduğunu söyleyen Yarımağan, bu soruların “Sosyal-2” testine dahil edildiğini anımsattı. Yarımağan, şunları kaydetti: “Psikoloji ile ilgili sorun üniversitelerden kaynaklanıyor. Psikoloji bir sosyal bilimdir. Dolayısıyla sosyal bilimlerden gelen öğrencileri almaları lazım. Üniversiteler diyorlar ki (Türkçe-Matematik’ten gelen öğrenciler daha iyi öğrenci, onları alalım). Bu nedenle puan türünü eşit ağırlıklı yaptılar. Ama bu puan türü (Türkçe-Matematik) alanının puan türü olduğu için bu alandaki öğrenciler psikoloji okumadan geliyorlar. Hep eleştiriyorlar (Psikoloji bölümüne gelecek öğrencilere psikoloji sorusu sorulmuyor) diye. Sorulmuyor çünkü bu bölüme eşit ağırlıklı puanla almak istiyorlar, bu puan türü de Türkçe-Matematikçilerin puanı.”

Yarımağan, “Analitik Geometri”nin fen bilimleri alanında zorunlu ders haline getirildiğini, bu nedenle 2009-ÖSS’de bu dersten “Sayısal-2” alanında sorular yöneltileceğini söyledi.

 

 | Puan: 6 / 3 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA


Anketi Doldur, Hediye Tatil Kazan