İSTATİSTİKLER

40 kategori altında, toplam 942 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 715031641 defa okunmuş ve 2231 yorum yazılmıştır.

KİŞİYE ÖZEL BİRE BİR MBA & MASTER ETKİNLİĞİ

Üniversitelilere "kayıt parası" şoku

Kategori Kategori: Üniversite | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 527728 Okunma | Yazar Yazan: admin | 11 Eylül 2009 10:20:23

İlköğretim ve lisedeki 'kayıt parası' sorunu üniversitelere taşındı. Bir çok üniversite harç parasının yanında öğrencilerden çeşitli gerekçelerle para topluyor.

Üniversiteler öğrenci harçlarında istediği zammı alamayınca “hizmet bedeli” adı altında ek ücretler topladı. Bu ücretler kimi üniversitelerde 250 TL’yi buldu.

YÖK'ün tespit ettiği üniversiteler arasında Adnan Menderes, Zonguldak Karaelmas, Karadeniz Teknik, Eskişehir Osmangazi, Ordu, Boğaziçi ve 19 Mayıs üniversiteleri bulunuyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi 'hizmet bedeli' olarak 100 TL, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 'kayıt gideri' adıyla 100 TL, Ordu Üniversitesi 'dosya kayıt ücreti' adı altında 110 TL, 19 Mayıs Üniversitesi 'kayıt ücreti' olarak 30 TL harçlar dışında ek ücret alıyor. Boğaziçi Üniversitesi de öğrencilerinin İngilizce yeterliliğini ölçmek için 40 TL sınav ücreti talep ediyor.

En yüksek ek ücret alan üniversitesi ise Aydın Adnan Menderes Üniversitesi. Bu üniversitede harç paranın yanı sıra 250 TL daha ek ücret isteniyor. Üniversitenin 2 yıllık bölümlerini kazanan öğrencilerden de 'hizmet bedeli' adı altında 150 TL alınıyor.

 

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA


Anketi Doldur, Hediye Tatil Kazan