İSTATİSTİKLER

40 kategori altında, toplam 942 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 625308366 defa okunmuş ve 2231 yorum yazılmıştır.

KİŞİYE ÖZEL BİRE BİR MBA & MASTER ETKİNLİĞİ

Sınav günü, 'sınavsız üniversite' müjdesi

Kategori Kategori: Üniversite | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 352758 Okunma | Yazar Yazan: admin | 12 Nisan 2010 17:11:07

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan üniversitelerin bazı bölümlerine sınavsız girilmesine dair öneriye YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'dan yanıt geldi. Özcan, önerinin yapılabilir olacağını söyledi.


 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde bazı bölümleri sınavsız girilebilir hale getirmek için çalıştıklarını bildirdi.

Özcan, ODTÜ Geliştirme Vakfı Lisesi son sınıfta okuyan oğlu Ömer Baran'ı YGS'ye gireceği ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi'ne getirdi.

Özcan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ''ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın üniversitelerde bazı bölümlere sınavsız girilmesine dair önerisi var. Bu mümkün mü?'' sorusu üzerine Özcan, şöyle konuştu:

''Bazı bölümlerin o türden sınavsız girilebilen bölümler haline getirilebilmesi mümkün. Bir müddetten beri onun üzerinde düşünüyoruz, hangi bölümler böyle olabilir diye. Mesela Almanya'da hukuk tahsili böyle biliyorsunuz. Herkes hukuka girebilir, başarılı olanlar devam eder, başarısız olanlar ayrılır. Onun gibi biz de bazı bölümleri imtihansız girilebilir hale getirmek için çalışıyoruz.''

Özcan, ''Bu ne kadar sürede gerçekleştirilir?'' sorusu üzerine ''Arz ve talebi biraz dengelersek kolay olacak. Oraya biraz yaklaştık. Birkaç yıl içerisinde tamamen mezun olan öğrenciler için üniversitelerimizde yerimiz olacak. O zaman bu türden sınavsız geçiş yapmak mümkün olacak'' dedi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Baran Özcan da heyecanlı olduğunu söyledi. ''Bu sınav sistemi nedeniyle babana bir öfken var mı?'' sorusuna Baran Özcan gülümseyerek, ''Öfkem yok'' yanıtını verdi. Baran Özcan, ''Bu ülkedeki her vatandaş sınava girmek zorunda. Babam en iyisini bilir'' dedi.

Baran Özcan, Bilkent Üniversitesi'nin burslu İşletme programında okumak istediğini ifade etti.

''Bu sistem sizi olumsuz etkiledi mi?'' sorusuna Baran Özcan, ''Fikrim yok, göreceğiz'' yanıtını verdi.

Gazetecilerin Baran Özcan'a ''sınava sıkı çalışıp çalışmadığını'' sormaları üzerine baba Yusuf Ziya Özcan araya girerek, ''Biraz çalıştı gibi. Ne kadar sıkı bilmem ama'' dedi.

Yusuf Ziya Özcan, oğluna ne gibi telkinlerde bulunduğunun sorulması üzerine, ''Devamlı çalışmasını ve motivasyonunu kaybetmemesi gerektiğini söylediğini'' kaydetti.

Yusuf ziya Özcan, heyecanlı olup olmadığını soran gazetecilere, ''Her veli gibi ben de biraz heyecanlıyım'' diye konuştu.

Özcan, soru üzerine oğlunun sınavdan çıkışını beklemeyeceğini, bir programı nedeniyle yurtdışına çıkacağını söyledi.

Yusuf Ziya Özcan, oğlu Baran ile saat 09.15 sıralarında sınava girecekleri ODTÜ Fizik Bölümü'nün bulunduğu binaya geldi. Baran'ı annesi ve kardeşi de yalnız bırakmadı.

Yusuf Ziya Özcan, oğlu Baran sınav binasına girerken kalem ve silgisinin yanında olup olmadığını sordu ve daha sonra oğluna sarılıp öperek, başarı diledi.

 

 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA


Anketi Doldur, Hediye Tatil Kazan