İSTATİSTİKLER

40 kategori altında, toplam 942 haber bulunmaktadır.

Bu haberler toplam 560714496 defa okunmuş ve 2231 yorum yazılmıştır.

KİŞİYE ÖZEL BİRE BİR MBA & MASTER ETKİNLİĞİ

Özyeğin, yüksek lisans öğrencilerine burs verecek

Kategori Kategori: Burs Haberleri | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 554772 Okunma | Yazar Yazan: admin | 19 Mayıs 2009 12:26:31

İşadamı Hüsnü Özyeğin'in kurduğu Özyeğin Üniversitesi dünyanın sayılı üniversitelerinden ABD Michigan Üniversitesi ile İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (MBA) anlaşması yaptı.

İki yıl önce öğretime başlayan üniversite, bu yıl açtığı MBA programıyla yıllardır benzer programlar uygulayan Koç, Sabancı ve Bilkent üniversiteleriyle rekabete başladı. Türkiye'de ilk kez yüksek lisans programında gece bölümü ve kısmi zamanlı (part time) uygulamayı başlatan üniversite, işsiz kalan veya mesleğinde sıçrama yapmak isteyen girişimci yöneticiler yetiştirmeyi amaçlıyor.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, dünyanın her tarafında kriz durumlarında yüksek lisans programlarına ilginin arttığına dikkat çekerek, "Zaten iş sıkıntısının yaşandığı böyle dönemlerde yöneticilik yapmak isteyenler iki yılda kendini yeniler veya sıçrama yapmak isteyenler için bir fırsat olur." dedi. İş dünyasıyla doğrudan ilişkili 22 öğretim üyesi ile İşletme Fakültesi'nde eğitim-öğretim yaptıklarını anlatan Prof. Erhan Erkut, fakültedeki 18 hocanın bir yıl içinde 150'nin üzerinde buluş ve patente imza attığını kaydetti.

Bütün dünyada MBA programlarının burssuz olmasına rağmen Özyeğin Üniversitesi'nin girişimci ve başarılı işadamlarına burs ve kredi imkânı sağladığını ifade eden Erkut, şöyle konuştu: "Biz kriz dönemini fırsata çevirmek istiyoruz. Kalitesine göre bizde herkes yüzde 25 ile yüzde 100 arasında burs alabilir. Ayrıca Finansbank ile anlaşmamız var. 14 bin liraya kadar iki yıl geri ödemesiz kredi verebiliyoruz. Şirketlerle ikili görüşmeler yapıp yöneticilerinin yetişmesine katkı yapmalarını istiyoruz.

Bugün ABD'de şirketler yöneticilerinin en az yarı parasını vererek master yaptırıyor. Sonra da o şahısla kontrat imzalayarak 3-5 yıl kendi şirketlerine bağlı kalmalarını istiyorlar. Bu,insan kaynağına yatırımdır." Türkiye'de benzer uygulamaların yaygın olmadığını ifade eden Rektör Erkut, hazırladıkları programla şirketlerin kendi personeline yatırım yapmasına yardımcı olacaklarını kaydetti. Prof. Dr. Erkut, Türkiye'de şirketler üzerinde yaptıkları bir araştırmada yöneticilerinin çoğunun mühendis kökenli olduğunun ortaya çıktığına işaret ederek, bu sebeple yöneticilerin muhasebe, finans ve ekonomi konularına yabancılık çektiklerini ifade etti. Erkut, işletme masterının bu açığı da kapatacak bir program olacağını söyledi.

Özyeğin Üniversitesi İşletme Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Celal Aksu da MBA konusunda Türkiye'de olmayan pek çok yenilik getirdiklerini kaydetti. Michigan Üniversitesi'yle yaptıkları anlaşma çerçevesinde MBA alanında öğrenci değişim programı uygulayabileceklerini vurgulayan Aksu, ayrıca uluslararası şirketlerle yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde Türkiye'de ilk kez yüksek lisans öğrencilerine yurtdışında staj imkanı sunacaklarını açıkladı. Sabancı'da 23 bin lira, Koç'ta 30 bin lira, Bilkent'te 16 bin 900 lira olan MBA programı Özyeğin Üniversitesi'nde 28 bin lira olarak belirlendi.

 

 | Puan: 10 / 8 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Esra Sancaklı { 08 Nisan 2013 14:35:46 }
Merhabalar,
Ben MHMK Macromedia Üniversitesi'nin Türkiye ayağındaki PR ve basın sorumlusuyum.


Öncelikle MHMK Macromedia Üniversitesi'nden kısaca bahsetmek isterim. Munich, Stuttgart, Cologne, Hamburg ve Berlin olmak üzere 5 lokasyonda, 2000'den fazla öğrencisi, 80 civarında öğretim üyesi olan MHKM, Almanya'nın en büyük özel medya üniversitesidir. MHMK medya ve tasarım sektöründeki kurum ve şirketlerin yanı sıra, uluslararası bağlantı ve işbirliği ortaklıklarını içeren geniş bir ağ ile çalışır.


MHMK Üniversitesi "geleceğin medya senaryosu" konulu bir proje yarışması düzenlemektedir. Öğrenciler gelecekteki medya ile ilgili düşüncelerini, hayallerini ve fikirlerini senaryolaştırarak bu yarışmaya katılacak ve uzman jüri tarafından seçilen 6 öğrenci 95.850 € değerinde olan bursu almaya hak kazanacaktır.Daha çok öğrenciye duyurmamız için, yardımlarınıza ihtiyacımız var. İnternet sitenizde sayfanızda bu haberi duyurursanız daha çok arkadaşımız yarışmadan haberdar olur ve böyle bir fırsattan faydalanmış olurlar. Yayınlamak istediğiniz takdirde size basın bültenini yollayacağım.Saygılar
Esra Sancaklı
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    

Arama ARAMA


Anketi Doldur, Hediye Tatil Kazan